CZWARTEK.
SCENA ASCO STAGE / CSW
17:00 Gala Otwarcia Audiowizje Festival 2013
18:00 PANEL, MUZYKA DO GIER: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce do serii Wiedźmin - spotkanie z twórcami. Dyskusja z kompozytorami na temat powstawania oprawy audio oraz ścieżki dźwiękowej do serii Wiedźmin. Pomysły, inspiracje, wyzwania techniczne. Wstępne informacje na temat muzyki do Wiedźmina 3. Pokaz animacji Wiedzmin 2, 3 (trailery, zapowiedzi, unikatowe animacje). Prowadzący: Arkadiusz Haratym (GameMusic.pl), Krzysztof Pyter (GameMusic.pl). Goście: Adam Skorupa, Krzysztof Wierzynkiewicz, Marcin Przybyłowicz.
PIĄTEK. 12 KWIETNIA
SCENA ASCO STAGE / CSW
13:45 WYKŁAD: Od rewelacji do rewolucji – o drodze filmu i komiksu „V jak Vendetta” do
statusu symbolu. „V jak Vendetta” autorstwa Alana Moore’a na stałe zapisało się w historii komiksu, a film braci Wachowskich uzyskał status kultowego. Twórcy nie mogli się jednak spodziewać, jak wielki wpływ będą miały ich dzieła na masową świadomość oraz jak wymownie będzie kojarzyć się maska V. Prezentacja będzie poświęcona analizie fenomenu obu dzieł i powiazanych z nimi zdarzeń. Wykładowca: Aleksander Stando.
16:00 PANEL, MUZYKA DO GIER: Kompozytorzy muzyki do gier wideo - niedocenieni bohaterowie drugiego planu. Pytamy, co trzeba zrobić, aby dołączyć do ich grona. Dyskusja z kompozytorami na temat kondycji polskiej branży muzyki z gier. Czy uczelnie akademickie wspierają rozwój osób zainteresowanych tym tematem? Jakie warunki trzeba spełnić, by być dobrym kompozytorem? Czy można pisać muzykę wyłącznie do gier? Prowadzący: Arkadiusz Haratym (GameMusic.pl), Mariusz Borkowski (GameMusic.pl). Goście: Adam Skorupa, Krzysztof Wierzynkiewicz, Piotr Musiał, Marcin Przybyłowicz, Arkadiusz Reikowski
18:45 PANEL, DIZAJN W MUZYCE: W muzyce dźwięk od dawna przenika się z obrazem. Jaka jednak jest rzeczywista rola projektowania w świecie muzyki?
Porozmawiamy o sztukach wizualnych spotykających się na kwadracie okładki płytowej i nie tylko na niej. Zobaczmy muzykę zarówno z kulturowego, jak i technicznego punktu widzenia. Goście: Stanisław Gruszczyński (okladki.net), Mateusz Kosma (decybeledizajnu.com).
20:00 PROJEKCJA, INSTALACJA, KONCERT, PERFORMANCE: Przestrzenie Kineform - to warsztaty prowadzone przez Daniela Rycharskiego i Michała Zawadę dla studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Punktem odniesienia dla projektu są Kineformy Andrzeja Pawłowskiego – stworzona w latach 50. XX wieku interdyscyplinarna realizacja artystyczna łącząca w sobie elementy projekcji, happeningu, eksperymentalnego filmu i instalacji. Grupa biorąca udział w warsztatach stworzy instalację, która w przestrzeni będzie starała się odtworzyć eksperymentalny efekt działań Pawłowskiego. Wraz z przygotowaną przez Tomasza Kubiaka muzyką elektroniczną stworzy performatywną realizację łączącą dźwięk, światło i ruch.KINO CENTRUM
15:00 PANEL, SPOTKANIE: Dlaczego wideo rządzi światem? Po latach narzekania, że w telewizji nie ma nic ciekawego i przeskakujemy z kanału na kanał niczym zombie, nagle okazało się, że przesiedliśmy się na zupełnie inne kanały: na YouTube. Śmieszne psy, harlem shake'i, vlogi, letspleje. Co się stało, że poświęcamy im tyle czasu? I co zrobić, aby znaleźć coś dla siebie i nie tracić czasu? Goście: Konrad Hildebrand, Krzysztof Gonciarz.
17:00 PANEL, SPOTKANIE: Czy istnieją audiowizje? W poszukiwaniu przestrzeni między obrazem i dźwiękiem. Czy można usłyszeć obraz i zobaczyć dźwięk? Goście: dr Joanna Walewska, dr Dariusz Brzostek, Rafał Iwański, Anna Pilewicz
18:00 PROJEKCJE: Aqualuna
21:00 FILM, PROJEKCJE: Film "Legenda Kineform".
SOBOTA, 13 KWIETNIA
SCENA ASCO STAGE / CSW
11:00 WARSZTATY DLA DZIECI: Fundacja Wszyscy Tworzymy sztukę i Dział Edukacji CSW.
14:15 WYKŁAD, REFERAT: dr Bernadetta Didkowska - "O konieczności kształcenia wizualnego", dr Marcin Jaworski - "Praktyka profanowania i odzyskiwania obrazu w komiksie współczesnym".
16:15 WYKŁAD: Wizualizacja mediów - teoria i praktyka. Prowadzący: dr Radosław Bomba. Współczesna kultura jest kulturą obrazu. Dlatego też nie sposób zrozumieć przeobrażeń i zmian jakie w niej zachodzą bez zrozumienia różnorodnych aspektów wizualności. Wyzwaniem dla współczesnych badań kulturowych staje się także analiza niezliczonej liczby obrazów multiplikowanych cyfrowo i rozpowszechnianych w sieci. Jak badać i analizować miliony zdjęć, obrazów, memów, filmów i komiksów, które każdego dnia są tworzone na całym świecie? W jaki sposób zrozumieć i przetworzyć ogromne ilości danych (ang. big data) wizualnych, których pojedynczy człowiek nie jest już w stanie przyswoić czy nawet pobieżnie przejrzeć?
Odpowiedzi na te pytania udziela nowy nurt badań kulturowych określany mianem humanistykicyfrowej. Jest to dyscyplina badawcza, która do badania ogromnej ilości danych wizualnych wykorzystuje oprogramowanie komputerowe.
Jedną z metod humanistyki cyfrowej jest wizualizacja mediów. Metoda ta umożliwia analizę wielkich ilości danych wizualnych i rozpoznawanie w nich charakterystycznych trendów kulturowych. Dzięki wizualizacji mediów analizować można miliony zdjęć, obrazów, komiksów, scen filmowych, a
także zestawiać, porównywać i identyfikować charakterystyczne wzorce estetyczne w ogromnych kolekcjach medialnych.
Warsztaty z wizualizacji mediów opierać się będą na metodach i narzędziach opracowanych przez wybitnego medioznawcę Lva Manovicha w ramach projektu Software Studies. Uczestnicy w trakcie warsztatów zapoznają się z głównymi koncepcjami badań w obrębie humanistyki cyfrowej. Następnie w praktyce opanują podstawowe techniki tworzenia i analizowania własnych wizualizacji w oparciu o opracowany przez Lva Manovicha program ImagePlot służący do wizualizacji mediów.
17:15 WARSZTATY: Wizualizacja mediów - teoria i praktyka. Prowadzący: dr Radosław Bomba.KINO CENTRUM
15:15 TELEDYSK: Spotkanie z gościem specjalnym - Jacek Kościuszko. Prowadzący: Jarosław Jaworski. Po spotkaniu projekcje teledysków.
17:15 TELEDYSK: Spotkanie z gościem specjalnym - Krzysztof Skonieczny. Prowadzący: Jarosław Jaworski. Po spotkaniu projekcje teledysków.
18:30 TOFIFEST PREZENTUJE: specjalnie podczas Audiowizje Festival 2013 ze zbioru filmów Międynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, prezentowane będą krótkie filmy muzyczne.
NIEDZIELA
SCENA ASCO STAGE / CSW
11:00 - 17:30 MUSIC IS THE GAME: GamesRoom / Pokazy gier i turnieje gier z nagrodami (m.in Qwirkle, Rój) / Pokaz gry Carrom ("indyjski bilard"). Podczas MUSIC IS THE GAME usłyszeć będzie można muzykę do gier, spotkać się ze znajomymi i testować gry karciane i planszowe pod okiem prowadzących, którzy zawsze chętnie wytłumaczą zasady. Sekcja jest przygotowana dla wszystkich miłośników gier i muzyki. To przestrzeń swobodna, w której w pełni można się zrelaksować i czerpać garściami rozrywkę. Zapraszamy!
18:30 Gala zamkniecia Audiowizje Festival 2013KINO CENTRUM
14:00 SPOTKANIE: Spotkanie z gośćmi specjalnymi: Revv , Chat Wuja Freda. Rozmawiać będziemy o fenomenie komiksu blogowego w internecie, o jego popularności i o tym, w jaki sposób odzwierciedla rzeczywistość, w której żyjemy.
15:15 WYKŁAD: Audiowizje: mainframe‘owe i cybernetyczne. Na przełmie lat 60. i 70. artyści sięgają po komputery mainframowe. Zaczynają traktować je jako narzędzie kreacji artystycznej. Podczas wykladu przedstawione zostaną przyklady prac eksplorujących przestrzenie pomiędzy obiektami lub obrazami a dźwiękiem; oraz pokazane zostaną współczesne kontynuuacje tych wczesnych eksperymentow. Prowadzący: dr Joanna Walewska.